Wyróżniamy cztery zasadnicze czynniki niepłodności: zaburzenia owulacji (ok 25 %), czynnik jajowodowy i maciczny (ok. 25 %), czynnik męski (ok25 %)oraz niepłodność idiopatyczną, czyli niewyjaśnioną (ok. 25 %) U par dotkniętych niepłodnością może występować jeden lub więcej z tych czynników i dotyczyć mogą jednego lub obojga partnerów.
Niepłodność spowodowana niezdolnością do regularnych owulacji lub produkcji wystarczającej ilości progesteronu . Progesteron jest hormonem produkowanym przez jajniki, który przekształca endometrium macicy, pozwalając w ten sposób na zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja i jego wzrost. Hormon ten produkowany jest tylko po owulacji. Długość kobiecego cyklu menstruacyjnego jest ważnym wskaźnikiem owulacji regularny okres w przedziale 21 do 35 dni może świadczyć o normalnej owulacji. Kobieta u której występują nieregularne cykle, prawdopodobnie nie owuluje. Oczywiście jedynym prawdziwym potwierdzeniem wystąpienia owulacji jest ciąża.
To nieprawidłowa budowa plemników, słaba ruchliwość, mała liczebność są przyczyną niezdolności plemników do zapłodnienia komórki jajowej.
Kobieta, która przeszła operację na jamie brzusznej, zapalenie wyrostka robaczkowego, operację macicy lub jajowodów może mieć znacznie obniżoną zdolność rozrodczą. Również stany zapalne w jamie miednicowej wywołane przez chlamydie, rzeżączkę oraz stosowanie domacicznych wkładek antykoncepcyjnych to znane czynniki powodujące niepłodność. Wady macicy oraz zrosty jajowodów powodujące ich niedrożność w zasadniczy sposób przyczyniają się do niepłodności. U pacjentek, u których nie stwierdzono powyższych czynników powodujących niepłodność, należy przeprowadzić badania mające na celu wykluczenie zmian patologicznych.
To problemy immunologiczne, genetyczne czy też niezdolność do implantacji zarodka. Najbardziej frustrujące są przypadki, w których wszystkie testy diagnostyczne są w normie i mimo to nie dochodzi do ciąży